ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ | Ο Απόλλων της ανατροπής

Με ανατροπή διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων Πάτρας πέτυχε την τρίτη του φετινή νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε με 82-73 του ΑΓΟΡ στο κλειστό της Περιβόλας.

Ζεστός μπήκε στο παρκέ ο ΝτεΜάριους Μπολντς και αποτέλεσμα αυτού ήταν από το ξεκίνημα του αγώνα ο Απόλλων να πάρει τα ηνία του αγώνα (10-4 στο 4’ με 8 πόντους του Αμερικανού). Οι παίκτες του Θανάση Γιαπλέ όμως αντέδρασαν και με καλάθια από Χαρτ και Προύιτ μείωσαν στα μισά σε 10-9. Ο Χαρτ είχε πάρει φωτιά όμως για το Ρέθυμνο

και έχοντας τη συμπαράσταση του Κουμπούρα η διαφορά πήγε στους 7 υπέρ των Κρητικών (10-17). Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και μοιραία μέχρι να κλείσει το δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε κι άλλο με δράση τον Αλεξάντερ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με σκορ 16-24.

Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα ξύπνησαν στη συνέχεια όμως και με μπροστάρηδες τις… παλιοσειρές Αργυρόπουλο και Πέτροβιτς η διαφορά μειώθηκε στο τρίποντο (23-26 στο 13’). Ο Τζόζεφ Τέιλορ ανέλαβε δράση και στα μισά της περιόδου μείωσε σε 27-28, αλλά από εκείνο το σημείο ο Προύιτ πήρε τ’όπλο του και με συνεχόμενους πόντους έδωσε ανάσα 6 πόντων στους φιλοξενούμενους (30-36 στο 18’). Ο Προύιτ είχε ζεσταθεί για τα καλά ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά (33-42), όμως το ημίχρονο έκλεισε με καλάθι του Μπολντς ο οποίος μείωσε για τον Απόλλωνα σε 35-42.

Με σκοπό να ανατρέψει τα δεδομένα μπήκε στο δεύτερο μέρος ο Απόλλων κι έτσι με Πέτροβιτς, Τέιλορ και Μπολντς στο 24’ η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι (42-44). Λίγο αργότερα ο Τέιλορ συνέχισε το επιθετικό του κρεσέντο και με κάρφωμα ισοφάρισε σε 46-46, ενώ στο 28’ έδωσε προβάδισμα μετά από ώρα στους «μελανόλευκους» με 49-47. Προύιτ και Γκάμπριελ έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (51-52), αλλά ο Αργυρόπουλος με τρίποντο έκανε το σκορ 54-52 υπέρ των γηπεδούχων. Την τελευταία λέξη όμως για το πρώτο μέρος την είπε ο Άρμπετ από πλευράς Ρεθύμνου, καθώς ο Εσθονός με τρίποντο στην εκπνοή έγραψε το 54-55, κλείνοντας με αυτό το σκορ το τρίτο δεκάλεπτο.

Αργυρόπουλος και Μπολντς στο 31’ ισοφάρισαν σε 58-58 για τον Απόλλωνα, αλλά με τον Κουμπούρα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν γρήγορα για το 58-61. Ο Γκάμπριελ στο 33’ έδωσε ανάσα 4 πόντων στην ομάδα του Ρεθύμνου (60-64), αλλά Λιανός και Πέτροβιτς με επί μέρους 6-0 έβαλαν τον Απόλλωνα σε θέση οδηγού (66-64). Στα μισά της περιόδου ο Λιανός με νέο καλάθι έφερε τους Πατρινούς στο +4 (68-64). Οι παίκτες του Θανάση Γιαπλέ είχαν μπλοκάρει και η διαφορά ανέβαινε ακόμα περισσότερο (70-64 με Πέτροβιτς). Οι γηπεδούχοι έχτιζαν τη διαφορά τους (72-64 με Χιλ), ενώ ο Μπολντς με νέο καλάθι σφράγισε ουσιαστικά τη νίκη του Απόλλωνα γράφοντας το 76-65 στο 39’. Τίποτα δεν μπορούσε να ανατραπεί στη συνέχεια, με τον Απόλλωνα να παίρνει μια πολύ σημαντική και σπουδαία νίκη με σκορ 82-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 35-42, 54-55, 82-73.

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Χιλ 5, Αργυρόπουλος 17(1), Τέιλορ 12, Ντάνιελ 4, Λιανός 5(1), Πέτροβιτς 16(2), Ζαφείρης, Τρεπάλοβατς 2, Μπολντς 21(1).

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 10(2), Καλλινικίδης, Κουμπούρας 10, Αγγελόπουλος 4, Προύιτ 23(1), Καλαμπόκης 4, Κανονίδης, Λάτοβιτς, Αλεξάντερ 7, Άρμπετ 5(1), Γκάμπριελ 10.