ΑΡΗΣ | Με "ψυχωμένο" Βεζένκοφ

Ο Άρης επικράτησε με 76-78 του Απόλλωνα στην Πάτρα για την 6η αγωνιστική, χάνοντας τη μεγάλη διαφορά που είχε χτίσει και απειλήθηκε με ανατροπή που την απέτρεψε ο Βεζένκοφ με τρίποντο στο 39'.

Ο Άρης μπήκε ορμητικά στο ματς και προηγήθηκε με 2-7 (3') και 9-18 στο (7') με τον Απόλλωνα να μην μπορεί να κάνει κάτι παρά να προσπαθεί να μαζεύει τη διαφορά καθώς στο πρώτο 20λεπτο δεν μπόρεσε

να προηγηθεί καμία φορά (2-2 στο 1', 7-7 στο 3' και ... 73-73 στο 39' οι μοναδικές ισοπαλίες).

Με μπροστάρη τον Βεζένκοφ (23 πόντους, 7 ριμπάουντ), οι "κίτρινοι" συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο έχοντας συνολικά πολύ καλύτερα ποσοστά έχω από τη γραμμή των 6.75, μαζεύοντας περισσότερα ριμπάουντ αλλά και μοιράζοντας περισσότερες ασίστ. Ο νεαρός ήταν αυτός όπου έλυσε και τον "γόρδιο δεσμό" της αντεπίθεσης του Απόλλωνα με τρίποντο, ένα λεπτό πριν από τη λήξη του αγώνα, μετά από ασίστ του Ασημακόπουλου. Ο Τελευταίος πέτυχε και ένα δίποντο στην αμέσως επόμενη επίθεση κάνοντας το 73-78.

Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν μια ευρείας διάρκειας αντεπίθεση από το 30' (53-64) όπου έφτανε στο καλάθι των φιλοξενούμενων αρκετά πιο εύκολα αλλά ταυτόχρονα δεν μπορούσε να διαφυλάξουν το δικό τους επαρκώς μέχρι το 35' (62-71). Εκεί, με καλές άμυνες άρχισαν να μειώνουν "επικίνδυνα" τη διαφορά ώσπου το τρίποντο του Βεζένκοφ... φρενάρισε τα όνειρα για μια προσπέραση που θα ήταν η πρώτη στον αγώνα.

Δεκάλεπτα: 18-24, 33-42, 53-64, 76-78.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Χιλ 23, Αργυρόπουλος 6, Τέιλορ 2, Ντάνιελ 17, Λιανός 5, Πέτροβιτς 7, Ζαφείρης 2, Τρεπάλοβατς, Μπολντς 14

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 12, Χαντ, Πελεκάνος 3, Γκίκας 6, Ασημακόπουλος 9, Χαρίσης 12, Βεζένκοφ 23, Σαρικόπουλος, Μούρτος, Αθηναίου 13