ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ | MVP ο "δήμιος" των Βάσκων!

Πολυτιμότερος παίκτης στους τέταρτους αγώνες των προημιτελικών της Ευρωλίγκας ανακηρύχθηκε ο Αντρέι Κιριλένκο, ο οποίος ήταν εντυπωσιακός στη νίκη-πρόκριση της ΤΣΣΚΑ μέσα στο Μπιλμπάο με 73-71.

Ο Ρώσος σούπερ σταρ έβαλε 23 πόντους με 5/8 βολές, 3/4 δίποντα και 4/7 τρίποντα, μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 4 κερδισμένα φάουλ σε 37:49 λεπτά συμμετοχής, συγκεντρώνοντας 29 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Παράλληλα, είναι ο πρώτος σκόρερ

των πλέι οφ της διοργάνωσης μέχρι στιγμής, καθώς σημείωσε 17,5 πόντους ανά παιχνίδι.

Στη δεύτερη θέση συναντάμε τον Άαρον Τζάκσον με 24 βαθμούς, ο οποίος στην ήττα της ομάδας του Φώτη Κατσικάρη από το συγκρότημα του Γιόνας Καζλάουσκας σκόραρε 19 πόντους, πήρε 4 ριμπάουντ και έδωσε 8 τελικές πάσες.

Τρίτος στη σχετική λίστα είναι ο Κάιλ Χάινς με 21 βαθμούς. Ο Αμερικανός σέντερ έπαιξε καταλυτικό ρόλο στο θρίαμβο-πρόκριση του Ολυμπιακού επί της Σιένα, αφού πέτυχε 19 πόντους (3/7 βολές, 8/15 δίποντα), "κατέβασε" 7 ριμπάουντ, φιλοδώρησε τους αντιπάλους του με 4 τάπες, ενώ είχε ακόμη 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 κερδισμένα φάουλ σε 34:41 αγωνιστικά λεπτά.