ΕΥΡΩΠΗ | Στην Λιέτουβος Ρίτας το ντέρμπι

Στην παράταση κρίθηκε ο αγώνας ανάμεσα στην Ζαλγκίρις και την Λιέτουβος Ρίτας, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 70-73. Κορυφαίοι για την Λιέτουβος Ρίτας ο Μπέντζιους με 18 πόντους και ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού Σειμπούτις με 17 πόντους.

H εκπληκτική άμυνα της ομάδας του Χουάν Πλάθα ήταν το στοιχείο που τους έδωσε ευρύ προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα με το διαφορά να εκτοξεύεται στους 17 πόντους(35-18) 34΄΄πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Ένα

τρίποντο του Μπέντζιους 26΄΄ πριν από το τέλος της ανάπαυλας διαμόρφωσε το τελικό 35-21.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λιέτουβος βελτιώνοντας την άμυνά της έκανε αντεπίθεση και έφτασε να προηγείται με 53-54 5΄πριν το τέλος του παιχνιδιού. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν "χέρι χέρι" στο σκορ με το τελικό 62-62 να οδηγεί το ματς στην παράταση.

Η Λιέτουβος κατάφερε τελικώς να επικρατήσει με 70-73 στην παράταση όντας ψυχραιμότερη στα κρίσιμα σουτ αλλά και στις ελεύθερες βολές.