JUPILER LEAGUE- PLAY OFF

Γκενκ- Λόκερεν: 2-1
(Πλε 65', Νγκονγκσά 84'- Τεμπέ 20')

Στη 2η θέση βρίσκεται πλέον η Γκενκ που νίκησε με 2-1 τη Λόκερεν.
Η Λόκερεν άνοιξε το σκορ με τον Τεμπέ στο 20ο λεπτό, αλλά ο Πλε ισοφάρισε στο 65'. Τη νίκη στη Γκενκ έδωσε ο Νγκoνγκσά με γκολ στο 84'

Κορτράικ- Μονς: 3-0
(Κάρεβιτς 45+1', Νφορ 51', Μετς 87')

Ζωντανή στη μάχη της Ευρώπης έμεινε η Κορτράικ

που κέρδισε με 3-0 τη Μονς.
Η Κορτράικ προηγήθηκε με τον Κάρεβιτς στο 45+1', ενώ στο 51' ο Νφορ έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 87' ο Μετς.

Λέουβεν- Μέχελεν: 0-3
(Βαν Ντάμε 44', Πέντερσεν 45', Ντιαλιμπα 87')

Μεγάλη νίκη με 3-0 πέτυχε η Μέχελεν με 2-0 επί της Λέουβεν και ελπίζει ακόμη για την έξοδο στην Ευρώπη.
Η Μέχελεν άνοιξε το σκορ με τον Βαν Ντάμε στο 44' κι ένα λεπτό μετά ο Πέντερσεν έκανε το 1-1. Το τελικό 3-0 έκανε στο 87' ο Ντιαλιμπ'α.

Σαρλερουά- Μπέβερεν: 1-1
(Καγιά 66'- Ντε Σμετ 39')

Στ 1-1 κόλλησαν Σαρλερουά και Μπέβερεν και βγήκαν και οι δύο χαμένες.
Η Μπέβερεν άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό με τον Ντε Σμετ, αλλά στο 66' ο Καγιά έφερε στα ίσα το ματς.

Μπέερσοτ- Σερκλ Μπριζ: 1-2
(Λεπισιέ 38'- Μέρτενς 4', Μπόι 54')

Το θαύμα πάει να κάνει η Σερκλ Μπριζ, που κέρδισε με 2-1 την Μπέερσοτ και πλέον ισοβαθμούν στη μάχη για τη σωτηρία.
Η Σερκλ Μπριζ άνοιξε τα σκορ μόλις στ 4ο λεπτό με τον Μέρτενς αλλά στο 38' ο Λεπισιέ έκανε το 1-1. Η Σερκλ πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ στο 54' με τον Μπόι και το κράτησε ως το τέλος.

Λιρς- Γάνδη: 1-2
(Ελγκαμπάς 17- Μπογιό 45+2' πεν, Καγκέ 64')

Πού κοντά στην έξοδό της στο Europa League βρίσκεται η Γάνδη που νίκησε τη Λιρς με 2-1 μέσα στην έδρα της.
Η Λιρς άνοιξε το σκορ με τον Ελγκαμπάς στο 17ο λεπτό, αλλά στο 45+2' η Γάνδη απάντησε με το πέναλτι του Μπογιό. Τη νίκη στη Γάνδη έδωσε ο Καγκέ με γκολ στο 64ο λεπτό.