ΓΑΛΛΙΑ | Σούπερ η Χάβρη

Η Χάβρη έπειτα από εντυπωσιακή εμφάνιση συνέτριψε τη Νανσί με 91-61 για την 20η αγωνιστική του Γαλλικού πρωταθλήματος.

Η Νανσί αντιστάθηκε στους γηπεδούχους μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου έκλεισε με την Χάβρη να προηγείτο με 24-17. Στην συνέχεια η Χάβρη πάτησε το "γκάζι" και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στη Νανσί. Η Χάβρη πήγε στα αποδυτήρια στο +15 (47-32), έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 71-44 και στην τελευταία περίοδο

η ... μπίλια έκατσε στο +30 (91-61). Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Νικολά Ποπέ (16π., 8ριμπ.). Για τη Νανσί προσπάθησε ο ο Πάπε Αμαγκού ( 8π., 5ριμπ), ενώ μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Άντριεν Μόερμαν (14π.)
Στα άλλα ματς της ημέρας η Γκαβελίν δεν συνάντησε αντίσταση απέναντι στην Τουλόν, της οποίας επικράτησε με 60-65 ενώ τη νίκη πήραν και η Πουατιέ, η Ορτέζ και η Παρί Λεβαλουά.