ΓΕΡΜΑΝΙΑ | Στους «4» η Ολντενμπουργκ

Η Ολντενμπουργκ νίκησε με 89-80 την Βόννη, έκανε το 3-2 στα προημιτελικά του γερμανικού πρωταθλήματος και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση των πλέι οφ, στην οποία θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Ουλμ.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +1 (42-43, 20'), αλλά στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι... πάτησαν το γκάζι (69-58). Η ομάδα του Μίκαελ Κοχ αντέδρασε στο τελευταίο δεκάλεπτο(76-73, 36'.34''), αλλά η Ολντενμπουργκ ήταν εκείνη που πήρε τη νίκη.

Οι ομάδες συμβάδιζαν

στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (42-43, 20΄), αλλά στην τρίτη περίοδο η πλάστιγγα έγειρε προς την πλευρά των γηπεδούχων, οι οποίοι κάνοντας επιμέρους σκορ 27-15 βρέθηκαν να προηγούνται στο 30' με 11 πόντους (69-58). Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Κρις Κρέιμερ (20π.), ενώ οι 23 πόντοι που σημείωσε ο Κάιλ Γουίμς δεν ήταν αρκετοί, ώστε η Βόννη να πάρει το διπλό.

Τα ζευγάρια των ημιτελικών: Ολντενμπουργκ-Ουλμ, Μπάμπεργκ-Μπάγερν Μονάχου