ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ | Επιβλητικός...

Με μεγάλη εμφάνιση ο Ίκαρος Καλλιθέας επιβλήθηκε του Άρη (79-67) χωρίς να αφήσει στους θεσσαλονικείς κανένα περιθώριο αντίδρασης καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

H ομάδα του Ικάρου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-0 (2'). Στη συνέχεια η ομάδα του Άρη έδειξε να "ξυπνά" χωρίς όμως να καταφέρει να περάσει μπροστά στο σκορ. Η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 6 πόντους (21-15).

Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε όπως ακριβώς το πρώτο με την ομάδα

του Ικάρου να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ και τον Άρη να κυνηγά.Η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή της 1' πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου όπου έφτασε τους 12 πόντους (41-29) με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν τελικά στην εκπνοή με εύστοχο σουτ δύο πόντων του Βεργίνη (41-32).

Στο β' μέρος ο Ίκαρος κράτησε το προβάδισμά του στα ίδια επίπεδα και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους θεσσαλονικείς (58-46).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι δραματικά με το μόνο αξιοσημείωτο να είναι ο τραυματισμός ενός από τους τρεις διαιτητές, του Κυριάκου Παντελίδη, ο οποίος χτύπησε στον αστράγαλο 2' πριν τη λήξη του παιχνιδιού και δεν κατάφερε να συνεχίσει.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους ήταν οι Μοχάμεντ Φαγιέ, Ζόραν Βρκιτς και Μιχάλης Κυρίτσης οι οποίοι πέτυχαν 17και από 15 πόντους αντίστοιχα.Από πλευράς Άρη ξεχώρισε ο Δημήτρης Βεργίνης με 21 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-15, 20-17, 17-14, 21-21

Ίκαρος Καλλιθέας (Καλαφατάκης): Ν.Στρναντ, Μ.ΜακNάιτ 2,Μ.Κυρίτσης 15(1), Ζ.Βρκιτς 15(3), Κ.Καρακωνσταντάκης, Μ.Φαγιέ 17(3), Ντ.Γκίμπσον 5(1), Μ.Γιαννακίδης,Λ.Αγαδάκος 8,Β. Σίμτσακ 8, Σ.Αλάμπι 9, Σ.Θεολογίτης.

Άρης (Αγγέλου): Τζ.Χαντ 13(1), Μ.Πελεκάνος 2, Α.Βεζένκοφ 8,Γ.Τσιάρας 5, Α.Ασημακόπουλος 4, Σ.Καραποστόλου 3, Κ.Χαρίσης 2, Ε.Μποχωρίδης, Ζ.Σαρικόπουλος 6, Σ.Μούρτος, Δ.Βεργίνης 21(2), Τ.Δήμας 3.