ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ | Στο τέλος "μίλησε" ο Μπεκ

Σε ένα ματς για γερά νεύρα που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, ο Ίκαρος πήρε σπουδαίο διπλό επί του Ηλυσιακού με 61-69.

Ο Ίκαρος παρότι φιλοξενούμενος μπήκε πιο δυναμικά στο παρκέ και από νωρίς πήρε κεφάλι στο σκορ. Από το 4ο λεπτό που πήρε προβάδισμα (9-10) περιόρισε την επίθεση του Ηλυσιακού και τέλειωσε το δεκάλεπτο στο +6.
Στην δεύτερη περίοδο και με μπροστάρη τον Βασίλιεβιτς ο Ίκαρος έφτασε στο 15΄να προηγείται με 13 πόντους (21-34) μετά από τρίποντο του Μπεκ. Ο Ηλυσιακός όμως με ένα σερί 9 πόντων κατάφερε

να μειώσει τη διαφορά και να ολοκληρώσει το ημίχρονο στους -6 (32-38).
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ίκαρος αύξησε γρήγορα τη διαφορά ξανά στους 10 πόντους (35-45) αλλά ο Ηλυσιακός έδειξε σημάδια αντίδρασης και με Τσιάκο και Τόμπσον μείωσε εκ νέου την διαφορά, με αποτέλεσμα στο 30' το σκορ να είναι 48-52.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ. Ο Ηλυσιακός με καλάθι του Τόμπσον ισοφάρησε σε 56-56 στο 33΄ και από εκεί κι έπειτα οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι. Στα τελευταία λεπτά όμως ο Ίκαρος με κύριο εκφραστή του τον Μπεκ, πήρε το προβάδισμα και τελικά τη νίκη μέσα στα Ιλίσια.

Ο Ίκαρος μάλιστα παρατάχθηκε στα Ιλίσια χωρίς τον Τζίμι Μπάξτερ που έμεινε εκτός αποστολής λόγω πειθαρχικού παραπτώματος.

Δεκάλεπτα: 19-25, 32-38, 48-52, 61-69