ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ | "Κιτρινόμαυρος" θρίαμβος

Ο Ηλυσιακός παρότι προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους διαφορά (33-50), "καρδιοχτύπησε" για να φτάσει στη νίκη στην πρεμιέρα της Α1 απέναντι στην Καβάλα με 66-68, μιας και οι παίκτες του Κρις Χουγκάζ έκαναν δυναμικό comeback στην τέταρτη περίοδο.

Με ένα εντυπωσιακό σερί 0-10 ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ηλυσιακός, ο οποίος έδειξε από την αρχή του αγώνα τις επιθετικές του διαθέσεις. Οι παίκτες του Δημήτρη Παπανικολάου έκλεισαν την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα οκτώ πόντων (11-19).

Ο Καβάλα

αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (24-28) στο 15ο λεπτό. Στα εναπομείναντα πέντε λεπτά για να ολοκληρωθεί η δεύτερη περίοδος, ο Ηλυσιακός έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 4-13 και έτσι πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 13 πόντων (28-41).

Ο Ηλυσιακός μετά την ανάπαυλα αύξησε και άλλο την υπέρ του διαφορά, μιας και στο 26ο λεπτό ήταν μπροστά με 17 πόντους (33-50). Οι παίκτες του Κρις Χουγκάζ εξαπέλυσαν την αντεπίθεσή τους και μέσα στα τέσσερα λεπτά έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 15-1 και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Ηλυσιακός ήταν μπροστά με μόλις τρεις πόντους (48-51).

Η Καβάλα συνέχισε την αντεπίθεσή της και στο τέταρτο δεκάλεπτο και ο Δημήτρης Καλαμπάκας στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης έβαλε μπροστά την ομάδα του με 53-51. Ο Ηλυσιακός παρέμεινε απόντος για έξι λεπτά (από το 27ο έως το 34ο λεπτό), αλλά με τους Σκοτ, Καυκή και Σπανό πέρασε και πάλι μπροστά με 53-57, στο 35ο λεπτό. Η Καβάλα όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και 15 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, ο Στεφανίδης μείωσε σε 66-67, με γκολ φάουλ. Ο Γιώργος Αποστολίδης με μία εύστοχη βολή έκανε το 66-68, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 11-19, 28-41, 48-51, 66-68