ΙΣΠΑΝΙΑ | Άνετα η Μπάρτσελόνα

Εύκολη νίκη για τους "Μπλαουγκράνα" που συνέτριψαν τη Βαλένθια με 94-62 για την 27η αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος με κορυφαίους τον Αντε Τόμιτς και τον Γουάλας με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα. Για τη φιλοξενούμενη Βαλένθια ο Πάου Ρίμπας με 15 πόντους ήταν ο παίκτης που προσπάθησε περισσότερο.

Για ένα ημίχρονο άντεξε η Βαλένθια απέναντι στην Μπαρτσελόνα στο Παλάου Μπλαουγκράνα. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν "χέρι χέρι" με τη Βαλένθια να βρίσκεται 4 πόντους πίσω με τη λήξη του δεκαλέπτου. Η Μπαρτσελόνα μπήκε δυνατά και προσπάθησε να ξεφύγει στο σκορ παίρνοντας

μια διαφορά 11 πόντων (40-29) με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και να μειώνουν 42-36 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν "παράσταση" για ένα ρόλο με την Μπαρτσελόνα να "καθαρίζει" εύκολα το ματς. Η πολύ καλή άμυνα ήταν αρωγός της προσπάθειας που έκαναν οι της Μπαρτσελόνα να "τελειώσουν" τη Βαλένθια όσο πιο γρήγορα γινόταν.