ΙΣΠΑΝΙΑ | Η Βαλένθια στον τελικό

Η Βαλένθια επικράτησε εύκολα της Γκραν Κανάρια με 83-72 και προκρίθηκε στον τελικό του Copa del Rey, όπου θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Μπαρτσελόνα.

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς είχε από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης. Ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο την βρήκε να προηγείται με 17-10. Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε και στην δεύτερη περίοδο και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγούνταν με 39-22.

Στην επανάληψη η Γκραν Κανάρια έκανε την

αντεπίθεσή της αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν με επιμέρους σκορ 20-23, να μειώσει σε 59-45 στο 30'. Η Βαλένθια δεν μείωσε τον ρυθμό της στο τελευταίο δεκάλεπτο και με οδηγό τον Τζάστιν Ντόελμαν έφτασε εύκολα στη νίκη με 83-72.

Δεκάλεπτα: 17-10, 39-22, 59-45, 83-72.

Βαλένθια (Περάσοβιτς): Μάρκοβιτς 7, Ρίμπας 16, Ντόελμαν 21, Λίστσουκ 9, Φαβεράνι 15, Μαρτίνεθ 10, Κελάτι 2, Σαν Μιγκέλ 3, Πιετρούς, Ντούμπλιεβιτς.

Γκραν Κανάρια (Μαρτίνεθ): Νιούλεϊ 16, Τούλσον 17, Μπέλας 3, Μπάεθ 6, Ρέι 5, Νέλσον 11, Ταβάρες 2, Σέιερ 5, Μπεϊράν 2, Σλόκαρ 5, Αλβαράδο, Γκέρα.