ΙΤΑΛΙΑ | "Εκτελεστής" της Βαρέζε ο Θόρντον

Ο Μπούτσι Θόρντον ήταν ο ήρωας της Σάσαρι, καθώς το δικό του εύστοχο σουτ στην εκπνοή του ματς χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 76-75 απέναντι στην Βαρέζε.

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς ανάμεσα στις δύο πρωταγωνίστριες του ιταλικού πρωταθλήματος η Σάσαρι ήταν εκείνη που πανηγύρισε τη νίκη απέναντι στην Βαρέζε με 76-75. Ο Μπούτσι Θόρντον σημείωσε το νικητήριο σουτ και έστειλε τους γηπεδούχους στα ουράνια με το ταμπλό να δείχνει 76-75 υπέρ τους. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ καθόλη την διάρκεια του αγώνα και φινάλε ήταν «χιτσκοκικό». Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν

ο Ντρέικ Ντίνερ με 23 πόντους, ενώ ο "ήρωας" Μπούτσι Θόρντον είχε 13 πόντους. Οι 25 πόντοι που σημείωσε ο Μπράιαντ Ντάνστον για την Βαρέζε δεν αποδείχθηκαν αρκετοί.

Εύκολο μεσημέρι είχε η Καντού κόντρα στην Πέζαρο, καθώς πήρε τη νίκη με 74-62 για την 23η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος και παρέμεινε στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας. Η ομάδα του Αντρέ Τρινκιέρι από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγούνταν με 31-22. Στην επανάληψη τα δεδομένα δεν άλλαξαν και παρά τις προσπάθειες της Πέζαρο να "επιστρέψει" στο ματς, η Καντού ήταν αυτή που πήρε τη νίκη.

Κορυφαίος για την Καντού ήταν ο Τζέρι Σμιθ με 15 πόντους και τον ακολούθησε ο Πιέτρο Αραντόρι με 14 πόντους. Για τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Αντρέα Κροσαριόλ με 15 πόντους και ο Αντουάν Μπαρμπούρ με 13 πόντους.