ΚΑΝΤΟΥ | "Ξύπνησε" στο δεύτερο ημίχρονο

Η Καντού αν και δυσκολεύτηκε στην αρχή, πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη με 67-54 επί της Χίμκι για την τρίτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι χέρι στο σκορ (10-10 στο 5') αλλά στη συνέχεια η Κίμκι πάτησε γκάζι και στο τέλος της περιόδου προηγήθηκε με 14-21.

Η Καντού όμως έκανε την αντεπίθεσή της στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 13' ισοφάρισε σε 23-23 με ένα σερί 9 πόντων και στη συνέχεια προηγήθηκε με 29-25 στο 15'. Η Κίμκι όμως έμενε κοντά στο σκορ και δεν έφηνε τους γηπεδούχους να ανοίξουν την διαφορά,

η οποία στο ημίχρονο περιορίστηκε στους 3 πόντους (35-32).

Στην επανάληψη η Καντού πείσμωσε και με επιμέρους σκορ 16-9 στο 27' ανέβασε την διαφορά στους 10 πόντους (51-41) και με σχετική άνεση, διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος των 30 λεπτών.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Καντού δεν έχασε τον έλεγχο του αγώνα και με κορυφαίους τον Πιέτρο Αραντόρι και τον Τζέρι Σμιθ, δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο τελικό 67-54.

Δεκάλεπτα: 14-21, 35-32, 55-43, 67-54Σε λίγο περισσότερα...