ΚΙΜΚΙ | Δικό της το "θρίλερ"!

Κακή... οικοδέσποινα αποδείχτηκε η Κίμκι για την Ρεάλ, καθώς η ρωσική ομάδα, αν και "ίδρωσε" στο τελευταίο δεκάλεπτο, επικράτησε στο "νήμα" με 86-85 της "βασίλισσας", για την δεύτερη αγωνιστική των Ομίλων, με τον Ρούντι Φερνάντεθ να γίνεται ο μοιραίος παίκτης για τους Μαδριλένους.

Η Κίμκι μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον Ζόραν Πλάνινιτς στη θέση του οδηγού, κατάφερε να προηγηθεί με 15-8 στο 4'. Η Ρεάλ έδειξε έπειτα σημάδια αντίδρασης αλλά δεν κατάφερε να "ψαλιδίσει" την διαφορά, η οποία παρέμεινε στο +7 για τη Κίμκι.

Στην δεύτερη περίοδο οι Ρώσοι δεν έβγαλαν

το πόδι από το γκάζι και εκμεταλλευόμενοι την κακή αμυντική λειτουργία της Ρεάλ, ανέβασαν την διαφορά στο +10 (30-20) στο 12'. Με καλάθι του Κάρολ η Ρεάλ μείωσε δύο λεπτά αργότερα σε 30-26 αλλά η Κίμκι δεν την άφησε να πλησιάσει περισσότερο στο σκορ και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 42-35.

Στην επανάληψη η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έδειχνε να μην μπορεί να βρει ρυθμό και στο 24' με τρίποντο του Κέλβιν Ρίβερς η Κίμκι ανέβασε τη διαφορά στο +16 (56-40). Ο Πλάνινιτς, που από το πρώτο δεκάλεπτο ήταν το σημείο αναφοράς της Κίμκι, συνέχισε να οδηγεί την ομάδα του ενώ η Ρεάλ δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Στην τελευταία περίοδο, η Ρεάλ με δύο καλάθια του Κάρολ και ένα κάρφωμα του Σλότερ, μείωσε σε 71-63 στο 33'. Ο Κάρολ συνέχισε να "πυροβολεί" και δύο λεπτά αργότερα η διαφορά έπεσε στους 2 πόντους (71-69). Με λέι απ του Ρέγιες μετά από εξαιρετική ασίστ του Ρούντι Φερνάντεθ, η Ρεάλ ισοφάρισε σε 71-71 και το παιχνίδι από εκεί και πέρα μετατράπηκε σε "θρίλερ". Στο 36' το σκορ ήταν ισόπαλο 75-75 με επιμέρους σκορ 6-20 για τη Ρεάλ. Με τρίποντο του Ογκουστίν όμως η Κίμκι πέρασε και πάλι μπροστά με 80-75 στο 38'. Εννέα δευτερόλεπτα πριν από την λήξη, ο Ντρέιπερ μείωσε σε 86-85 αλλά ο Ρούντι Φερνάντεθ αστόχησε σε λέι απ στην εκπνοή και η Κίμκι πήρε τη πρώτη της νίκη στην διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 25-18, 42-35, 69-55, 86-85