ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ | "Καθάρισε" στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Κολοσσός άντεξε στην πίεση του μαχητικού Πανελευσινιακού, που πάλεψε ως το τέλος και με κορυφαίο τον Λάρον Ντέντι πήρε τη νίκη με 78-71 στο "Βενετόκλειο", για την τρίτη αγωνιστική της Α1.

Ο Κολοσσός έδειξε αρχικά να ξεκινάει πιο δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 5-0 στο 1' αλλά ο Πανελευσινιακός στη συνέχεια βρήκε ρυθμό και με τρίποντο του Δημοσθένη Αβραμίδη στο 3' πέρασε μπροστά με 7-9 και με λέι απ του ίδιου αμέσως μετά, έκανε το 7-11. Δύο λεπτά πριν από το τέλος του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 15-21 και διατήρησαν το προβάδισμα ως το τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός ανέβασε το ρυθμό του και στο 15' ισοφάρισε σε 25-25 με καλάθι του Λανγκφορντ. Επειτα οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο βρήκς την ομάδα της Ελευσίνας να προηγείται με 36-38.

Στην επανάληψη ο Κολοσσός εμφανίστηκε βελτιωμένος και στο 26' με καλάθι του Τσαλδάρη έκανε το 49-44. Εκμεταλλευόμενος την αστοχία των γηπεδούχων αλλά και με καλή άμυνα, ο Κολοσσός κατάφερε στο 28' να φτάσει και στο +8 (54-46).

Στην τελευταία περίοδο και με ένα σερί 5-0 ο Κολοσσός έφτασε στο +11 (61-50) στο 32' και διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος της αναμέτρησης, που βρήκε νικητές τους "Ροδίτες" με 78-71.

Δεκάλεπτα: 19-23, 36-38, 56-50, 78-71