ΜΑΛΑΓΑ | "Βόμβα" στη Μόσχα!

Τι κι αν οι γηπεδούχοι ήταν το μεγάλο φαβορί της αναμέτρησης; Η Μάλαγα ήταν καταιγιστική κόντρα στην ΤΣΣΚΑ και με κορυφαίο τον Μάρκους Ουίλιαμς πήραν το διπλό στη Μόσχα με 81-94, υποχρεώνοντας τους Ρώσους στην πρώτη τους ήττα στο Τοπ-16.

Μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Η Μάλαγα όμως πάτησε γκάζι στη συνέχεια και στο 10' βρέθηκε να προηγείται με 17-27.

Η Μάλαγα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην δεύτερη περίοδο και με τον Μάρκους Ουίλιαμς να την οδηγεί,

στο 15' προηγήθηκε με 28-43. Η ΤΣΣΚΑ έδειξε όμως να "ξυπνάει" τα τελευταία τρία λεπτά του ημιχρόνου και κατάφερε στο 20' να μειώσει σε 43-47, με ένα σερί 10 πόντων.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το 27' αλλά η ισπανική ομάδα ξεκίνησε και πάλι την αντεπίθεσή της για να ολοκληρώσει την τρίτη περίοδο στο +9 (61-70).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τον Μάρκους Ουίλιαμς να συνεχίζει να την οδηγεί, η Μάλαγα δεν σταμάτησε να "πυροβολεί" το καλάθι της ΤΣΣΚΑ, με αξιοσημείωτο μάλιστα ποσοστό ευστοχίας από την γραμμή των τριπόντων. Η ρωσική ομάδα δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση και τελικά η Μάλαγα πήρε τη σπουδαία νίκη με 81-94.

Δεκάλεπτα: 17-27, 43-47, 61-70, 81-94

ΤΣΣΚΑ (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 17(2), Μίτσοφ 13(3), Τζάκσον 4, Κρστιτς 23, Ουίμς 9, Κρίστμας, Κάουν, Κριάπα 15(3), Παπαλουκάς.

Μάλαγα (Ρέπεσα): Σιμόν 14(4), Ουίλιαμς 28(6), Λίμα 9(1), Βιδάλ 11(3), Ουρτασούν, Κάλογουεϊ 9(1), Βάσκεθ 4, Ζόριτς 12, Ντράγκιτς 7(1).