ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Ισοφάρισε το ρεκόρ του (video)

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 93-71 τον Απόλλωνα Πάτρας στο ΣΕΦ, για τον τελευταίο αγώνα της 7ης αγωνιστικής της Α1.

Στο παιχνίδι τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον θάνατο (21/11) του πρόεδρου του Απόλλωνα, Ανδρέα Μολφέτα.

Ο Ολυμπιακός, που ισοφάρισε το ρεκόρ της σεζόν 1997-1998 με τις 16 σερί νίκες εντός και έκτος, παρατάχθηκε αρχικά με τους Βαγγέλη Μάντζαρη,

Βασίλη Σπανούλη, Στράτο Περπέρογλου, Γιώργο Πρίντεζη και Μίρζα Μπέγκιτς, ενώ εκτός αποστολής έμειναν οι Δημήτρης Κατσίβελης που είχε ένα πρόβλημα στο στομάχι (ο Παπαπέτρου τον αντικατέστησε στην 12αδα), οι τραυματίες Δημήτρης Μαυροειδής και Σέντρικ Σίμονς και ο Ανδρέας Χριστοδούλου που δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στην Α1.

Ο Ολυμπιακός έκανε το γνώριμο φετινό του νωθρό ξεκίνημα, μη μπορώντας να ξεφύγει στο σκορ στα πρώτα 10' παραπάνω από το 16-13 (9'). Ο Ντεμάριους Μπολτζ του Απόλλωνα προσπάθησε να απειλήσει αρκετά το καλάθι ων γηπεδούχων, με φτωχά ωστόσο αποτελέσματα βάσει των προσπαθειών που πήρε (2/9 διπ., 1/3 τρ. στα 20'). Αρκετό σκορ με "οικονομία" προσπαθειών πήραν οι φιλοξενούμενοι από τους Λένι Ντάνιελς (12 π. 6/9 2π.) και Ιωάννη Λιανό (9π. 3/3 διπ.) όσον αφορά το πρώτο ημίχρονο.

Από πλευράς Ολυμπιακού, για άλλη μια φορά ο Ματ Λοτζέσκι "τράβηξε" στο σκορ, ενώ ο Μίρζα Μπέγκιτς έμεινε στο παρκέ το περισσότερο χρόνο (14:54/20') με φανερή πρόθεση από τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καταρχάς να ξεκουράσει τον Μπράιαντ Ντάνστον αλλά και να δώσει ρυθμό στον Σλοβένο, όπου κάποιες φορές έδειχνε να προσπαθεί πολύ και άλλες να είναι... σε άλλο γήπεδο.

Ο Απόλλωνας δεν τα παράτησε όταν ο Ολυμπιακός ξέφυγε δυο φορές με 8 πόντους, (38-30 στο 18' και 40-32 στο 19') και μείωσε γρήγορα, με τα ξεσπάσματα του Ντάνιελς (34'-37') αλλά και την "αδυναμία" των "ερυθρόλευκων" να μαζέψουν τα δικά τους ριμπάουντ (17-0 Ολυμπιακός, 11-8! ο Απόλλωνας) όπου έδινε δεύτερες ευκαιρίες στους Πατρινούς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ελαφρώς πιο ορεξάτοι στο δεύτερο ημίχρονο και 2,5 λεπτά μετά έκαναν για πρώτη φορά τη διαφορά διψήφια (51-40) με καλάθι του Μπράιαντ Ντάνστον. Ο Απόλλωνας έδειξε ότι δεν τα παρατούσε και πλησίασε και πάλι στους 5 πόντους (54-29 στο 25').

Κάπου εκεί όμως, τα τρίποντα του Κώστα Σλούκα και του Βαγγέλη Μάντζαρη έδωσαν το έναυσμα για να πατήσει το γκάζι ο Ολυμπιακός, να ξανακάνει τη διαφορά διψήφια (61-49 στο 27:30).

Το τέταρτο δεκάλεπτο κύλησε διαδικαστικά, με τον Απόλλωνα να προσπαθεί να μην ξεφύγει η διαφορά σε ένα παιχνίδι που έδειξε αρκετά ανταγωνιστικός για 25' λεπτά, ενώ στον Ολυμπιακό πήραν χρόνο συμμετοχής όλοι οι παίκτες εκτός του Έισι Λο που στην τελευταία προπόνηση πριν τον αγώνα είχε νιώσει ένα σφίξιμο στη μέση ο Λο.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας θέλησε να δώσει χρόνο συμμετοχής στον Μπέγκιτς για να τον εντάξει καλύτερα στο παιχνίδι του Ολυμπιακού, όπως και στον Σλούκα που είχε χάσει παιχνίδια λόγω του τραυματισμού του. Ο Βασίλης Σπανούλης αγωνίστηκε μόλις 18 λεπτά αλλά πρόλαβε να μοιράσει 10 ασίστ (7π.).

Ο Ντεμάριους Μπολντς ήθελε 14 πόντους για να "πιάσει" τον ΜακΚόλουμ του Πανιωνίου στην κορυφή των σκόρερς στην Α1 και τα κατάφερε, αφού τελικά σκόραρε 15 και τον ξεπέρασε (124).

Δεκάλεπτα: 16-15, 44-38, 68-53, 93-71.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9 (3), Ντάνστον 6, Σπανούλης 7 (1 τρ. 10 ασ.), Περπέρογλου 7 (5 ριμπ.), Παπαπέτρου 2, Σλούκας 13 (2), Λοτζέσκι 16 (2 τρ. 8 ρίμπ.), Μπέγκιτς 16, Πρίντεζης 10, Αγραβάνης, Μάντζαρης 6 (2).

Απόλλωνας Π. (Βετούλας): Χιλ 7 (1τρ. 5 ασ.), Καπερώνης 1, Τέιλορ 13 (1τρ. 9 ρίμπ.), Ντάνιελ 21 (12 ρίμπ.), Λιανός 10, Οικονομόπουλος, Πελεκούδας, Μολφέτας, Νιφοράς, Τρεπάλοβατς, Χοτ 4, Μπόλντς 15 (1).