ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Ετσι περνάει ο Πειραιάς...

Τι κι αν ο Ολυμπιακός βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ με 15 πόντους; Οι πρωταθλητές Ευρώπης έχοντας για έκτο παίκτη τον κόσμο τους που κατέκλυσε το ΣΕΦ, επικράτησαν με 82-72 της Εφές και πήραν την πρόκριση για το φάιναλ φορ του Λονδίνου, όπου θα επιδιώξουν να διατηρήσουν τα σκήπτρα τους.

Αρχηγική εμφάνιση πραγματοποίησε

ο Βασίλης Σπανούλης, ο Κώστας Παπανικολάου κράτησε όρθιους τους πρωταθλητές Ευρώπης στο α΄ ημίχρονο, Κάιλ Χάινς και Γιώργος Πρίντεζης κατέθεσαν ψυχή και σώμα στο παρκέ, καθοριστικός ήταν ο Τζός Πάουελ ενώ Εϊσι Λο, Στράτος Περπέρογλου, Κώστας Σλούκας και Πέρο Αντιτς σημείωσαν κρίσιμα καλάθια.

Η Εφές ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση, καθώς βρήκε τους διαδρόμους στην άμυνα των "ερυθρολεύκων" , "χτύπησε" κοντά στο καλάθι και στα μισά του δύο φορές προηγήθηκε με διαφορά έξι πόντων (11-17 στο 5'.30'' και 13-19 το 6'.21''). Ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε ρυθμό, αλλά έκλεισε το δεκάλεπτο στο -2 (21-23), αφού ο Πάουελ ευστόχησε σε τρίποντο με την εκπνοή του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να τα βρίσκει... σκούρα απέναντι στην άμυνα ζώνης της Εφές και να σκοράρει με το... σταγονόμετρο, γεγονός που η τουρκική ομάδα δεν άφησε ανεκμετάλλευτο και προηγήθηκε δύο φορές με 15 πόντους (21-36 στο 14'.30'' και 23-38 στο 15'). Στα τελευταία λεπτά της περιόδου, όμως, οι "ερυθρόλευκοι" έδειξαν να έχουν... παλμό και με δύο τρίποντα του Παπανικολάου πήγαν στα αποδυτήρια στο -8 (33-41) ενώ αξίζει να σημειωθεί πως στο α' ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε μόλις 4/19 σουτ πίσω από την γραμμή των 6.75.

Πάουελ και Σπανούλης σήμαναν την αντεπίθεση του Ολυμπιακού στο τρίτο δεκάλεπτο, Σλούκας και Πρίντεζης ακολούθησαν και οι στο 28' γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα (52-50), με την Εφές, όμως, να κλείνει την περίοδο στο +1 (54-55).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο... έσπασαν καρδιές, με τον Ολυμπιακό να έχει κεκτημένη από την τρίτη περίοδο και να προηγείται αρχικά με 66-59 (33'.30''). Η άμυνα ζώνης της Εφές μπέρδεψε προσωρινά του πρωταθλητές Ευρώπης (66-67, 35'), αλλά Σπανούλης και Πρίντεζης έδωσαν τις λύσεις (71-67, 36'.30''). Ο Λο φώναξε παρών την πιο κρίσιμη στιγμή, όταν 1'.22' πριν από την λήξη έκανε το 76-70 πίσω από την γραμμή των 6.75 ενώ ο Χάινς με εντυπωσιακό κάρφωμα υπέγραψε το τελικό 82-72.

Δεκάλεπτα: 21-23, 33-41, 54-55, 82-72
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 7 (1),Αντιτς 5 (1), Σπανούλης 19 (2τρ., 5ασ.)), Περπέρογλου 7 (1), Σερμαντίνι 2, Σλούκας 3 (1), Πάουελ 9, Πρίντεζης 15 (1τρ., 7ριμπ.), Παπανικολάου 8 (2), Κατσίβελης 1.
Εφές (Μαχμουτί): Μπαλμπάι, Φάρμαρ 11 (1), Ερντέν 8, Τουντσερί 7 (2), Γκονλούμ 3, Σαβάνοβιτς 12, Γκόρντον 14, Γκιουλέρ 9 (1), Μπάρατς 2.