ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Νίκη και ρεκόρ οι "ερυθρόλευκοι" (vid)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα με 72-54 της Γαλατασαράι για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση στον όμιλο ενώ έκανε και ρεκόρ φτάνοντας στο 17 νίκες χωρίς ήττα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με του Μάντζαρη, Σπανούλη, Περπέρογλου, Πρίντεζη και Ντάνστον. Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν αρκετά πιο κινητικοί σε σχέση με προηγούμενες εμφανίσεις γεγονός που τους επέτρεψε να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα

από την αρχή και με αιχμή του δόρατος τον Μπράιαντ Ντάνστον που έκανε ότι ήθελε και στα δύο κομμάτια του παρκέ, πήραν προβάδισμα 8 πόντων (18-10) στο 10΄. Η τουρκική ομάδα βελτίωσε αισθητά την άμυνά της με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και βγαίνοντας με άνεση στον αιφνιδιασμό κατάφερε να μειώσει σε 20-18 στο 13΄. Η είσοδος του Μπρέντ Πέτγουεϊ δίπλα στον Ντάνστον έδωσε ενέργεια στον Ολυμπιακό που κατάφερε να ανοίξει και πάλι τη διαφορά (35-24) στο 20΄.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε για τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες με άμυνα που έσπαγε κόκκαλα και τους Σπανούλη, Μάντζαρη και Σλούκα να μοιράζουν σωστά το παιχνίδι ανέβασαν τη διαφορά στο +24 (59-35) στο 30΄. Οσο ο κόσμος του Ολυμπιακού τραγουδούσε στις εξέδρες, τόσο ο Ολυμπιακός ανέβαζε ρυθμό στο παρκέ. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πρωταθλητές Ευρώπης προσπάθησαν να προσφέρουν θέαμα (70-44) στο 36΄, ενώ στο 37ο λεπτό το παιχνίδι "χάλασε" με την αψιμαχία του Μπέγκιτς με τον Μποσνού οι οποίοι αντάλλαξαν γροθιές, με την ένταση να μεταφέρεται και στις εξέδρες. Το ματς διακόπηκε για 15΄, με τους Μπέγκιτς, Πρίντεζη και Μενσά Μπονσού να αποβάλλονται. Ο Βασίλης Σπανούλης βλέποντας την κατάσταση να ξεφεύγει πήρε το μικρόφωνο του σταδίου λέγοντας προς τους οπαδούς: "Παιδιά τι είναι αυτά τα πράγματα, 10000 άτομα θα δείρουμε έναν. Λίγο μυαλό, ηρεμήστε". Το ματς συνεχίστηκε, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 72-54.

Δεκάλεπτα: 18-10, 35-24, 59-35, 72-54.

Oλυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 4, Λο, Ντάνστον 18, Σπανούλης 12, Περπέρογλου 3, Παπαπέτρου 3, Σλούκας 5, Μπέγκιτς 8, Πρίντεζης 9, Αγραβάνης, Μάντζαρης 3, Λοτζέσκι 7.

Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Έρτσεγκ 2, Κοκσάλ 3, Χέρστον 2, Ακιόλ 3, Αλντεμίρ 10, Μενσά-Μπονσού 7, Μάτσβαν 2, Αρόγιο 6, Γκιουλέρ 10, Αρσλάν 9, Ντόμερκαντ.