ΠΑΟΚ | Αφεντικό στο "Παλατάκι"

Ο ΠΑΟΚ επιβεβαίωσε την πολύ κατάσταση στην οποία βρίσκεται και χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη δυσκολία, επικράτησε του Ικαρου Καλλιθέας με 71-48 για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί όμως μικρό προβάδισμα, μέχρι το τέλος της περιόδου, όπου ο Ικαρος κατάφερε να περάσει μπροστά με έναν πόντο (15-16).

Ο ΠΑΟΚ

με ένα σερί 7-0 κατάφερε στο 16' να προηγηθεί με 26-24 ενώ δύο λεπτά νωρίτερα είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με 17-22. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το παιχνίδι και στο υπόλοιπο της περιόδου με τον ΠΑΟΚ να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο στο +5 (35-30).

Στην επανάληψη η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου άνοιξε γρήγορα την διαφορά και στο 22' έκανε το 40-32 με τρίποντο του Δέδα, ενώ με καλάθι του Τσαϊρέλη στο 24' ο ΠΑΟΚ πήρε πλεονέκτημα 10 πόντων (44-34). Ο Ικαρος συνέχισε να στηρίζεται επιθετικά στον Αλέξη Κυρίτση ο οποίος μόνος του δεν μπορούσε να αλλάξει τα δεδομένα και η διαφορά έφτασε στο +18 (52-34) στο 27'.

Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και με επιμέρους σκορ 17-10 και εκμεταλλευόμενος το πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 71-48.

Δεκάλεπτα: 15-16, 35-30, 54-38, 71-48