ΤΟΥΡΚΙΑ | Δύο στα δύο για Γαλατά

Η Γαλατάσαραϊ δυσκολεύτηκε από την Πινάρ Καρσίγιακα, ωστόσο κατόρθωσε να κάμψει την αντίστασή της και να επικρατήσει με σκορ 64-59, κάνοντας έτσι το 2-0 στα ημιτελικά των πλέι οφ του τουρκικού πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν κράτησαν στους 9 πόντους τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο δεκάλεπτο, τη στιγμή που οι ίδιοι πέτυχαν 19, και αυτό ήταν το κλειδί της δεύτερης νίκης τους. Ο Κάρλος Αρόγιο με 14 και ο Μπονιφάς Εντόνγκ με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ ξεχώρισαν από τη Γαλατά, ενώ ο Μπόμπι Ντίξον με 16 (6 ριμπ.) και ο Έβρεν Μπούκερ με 14 από την Πινάρ Κασίγιακα, με τον πρώην παίκτη του Πανιωνίου, Τζον Ντίμπλερ να έχει 8 πόντους σε 24:20 λεπτά συμμετοχής.

Επόμενο παιχνίδι των δύο ομάδων την Πέμπτη (30/5) στη Σμύρνη, με την Γαλατάσαραϊ να χρειάζεται πλέον μία νίκη για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος Τουρκίας.