ΤΟΥΡΚΙΑ | Το ντέρμπι στην «Γαλατά»

Η Γαλατασαράι επικράτησε με 72-76 της Μπεσίκτας για την 23η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με τρεις πόντους (36-39) ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο «πάτησαν» το… γκάζι και μπήκαν για τα καλά σε θέση οδηγού (47-59). Η Μπεσίκτας αντίδρασε στην τελευταία περίοδο χωρίς ωστόσο, να καταφέρει να ολοκληρώσει την αντεπίθεσή της, μιας και η Γαλατασαράι ήταν εκείνη που πήρε εν τέλει τη νίκη με 72-76.

Ο Κάρλος Αρόγιο (17π., 3ασ., 5ριμπ.) «τράβηξε» το… κουπί των νικητών στην επίθεση ενώ «διψήφιοι» ήταν ακόμα και οι Μίλαν Μάτσβαν (11π.), Μπονιφάς Ν’ Ντονγκ (11π.) κι Ερντέν Αρσλάν (10π.). Για την Μπεσίκτας διακρίθηκε ο Τουτκού Ατσίκ, ο οποίος τέλειωσε τον αγώνα έχοντας σημειώσει 15 πόντους.