ΤΣΣΚΑ Μ. | "Ιδρωσε" αλλά τα κατάφερε

Η ΤΣΣΚΑ συνάντησε μια διαφορετική και πιο "σκληρή" Μπιλμπάο αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 79-60 στη Μόσχα και έκανε το 2-0 στη σειρά των πλέι οφ.

Με άγριες διαθέσεις μπήκε από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ και με τους Κιριλένκο και Τεόντοσιτς να την οδηγούν έφτασε στο 7' στο +10 (20-10). Η Μπιλμπάο έδειχνε μουδιασμένη και δεν μπορούσε να σπάσει την αμυντική γραμμή των Ρώσων.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον ίδιο ρυθμό αλλά η Μπιλμπαό ξεκίνησε

να αντιδρά και με ένα σερί 8-0 μείωσε σε 28-23 με τρίποντο του Μπλούμς στο 12'. Η ΤΣΣΚΑ όμως πάτησε και πάλι το γκάζι και στο 15' με τρίποντο του Σισκάουσκας έφτασε πάλι στο +11 (38-27). Κάπου εκεί όμως οι Ρώσοι έχασαν την ευστοχία που είχαν από τη γραμμή των τριπόντων και η Μπιλμπάο κατάφερε να μειώσει και πάλι τη διαφορά και να ολοκληρώσει το ημίχρονο στο -5 (41-36).

Στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου η Μπιλμπάο κρατούσε την επαφή με το σκορ και δεν άγηνε την ΤΣΣΚΑ να ξεφύγει αλλά με τον Κιριλένκο να πετυχαίνει σημαντικά καλάθια η διαφορά στο 28' ήταν και πάλι στους 10 πόντους (56-46). Με δύο συνεχόμενα τρίποντα όμως του Ραούλ Λόπεθ, οι Ισπανοί κατάφεραν να βρεθούν στο τέλος του δεκαλέπτου στο -6 (58-52).

Στην τελευταία περίοδο όσο κι αν αντιστάθηκε η Μπιλμπάο, η Ρωσική ομάδα έδειξε την ανωτερότητά της και με τους Τεόντοσιτς και Κιριλένκο μπροστάρηδες πήραν τη νίκη και έκαναν το 2-0 στη σειρά.

Δεκάλεπτα: 26-15, 41-36, 58-52, 79-60