Νέο έτος με τρίτη θέση για τους Κινγκς

11:06 1/1/2012 - Πηγή: 24wro
Σε μερικές ώρες θα… μπει το 2012 στο Λος Άντζελες και αυτό θα βρει τους Κινγκς στην τρίτη θέση της δυτικής περιφέρειας του NHL, αφού επικράτησαν με 4-1 των Βανκούβερ Κανάκς στο τελευταίο παιχνίδι της λίγκας για το 2011.Πάντως, οι φιναλίστ του περυσινού πρωταθλήματος προηγήθηκαν στο σκορ, όταν ο Kevin Bieksa βρήκε δίχτυα στο 3:06 της πρώτης περιόδου. Στα μέσα του συγκεκριμένου εικοσαλέπτου ο Brad Richardson ισοφάρισε, ενώ στο δεύτερο o Matt Greene πέτυχε το νικητήριο γκολ.
Μάλιστα,
τέσσερα λεπτά ύστερα από το 2-1, ο Anze Kopitar συμπλήρωσε 11 τέρματα διαμορφώνοντας το 3-1. Στην τρίτη περίοδο ακολούθησε power play γκολ του Justin Williams, το οποίο έκρινε οριστικά το παιχνίδι.
Πλέον, οι «βασιλιάδες» έχουν 44 βαθμούς και την τρίτη θέση της Δύσης, αφού ανέβηκαν στην κορυφή της Pacific. Από την άλλη, οι Κανάκς έμειναν στους πενήντα και στην δεύτερη θέση του ίδιου γεωγραφικού γκρουπ.