Ονειρεμένο ξεκίνημα η Χίμκι

21:00 11/6/2011 - Πηγή: 24wro
Ο Χίμκι επικράτησε με 77-72 της ΤΣΣΚΑ στην Μόσχα κάνοντας ονειρεμένο ξεκίνημα στη σειρά των τελικών.
Η Χίμκι κατάφερε να... προηγηθεί για πρώτη φορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και έκτοτε διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος του αγώνα. Η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας προσπάθησε να επιστρέψει στον αγώνα και να διεκδικήσει την νίκη στα τελευταία λεπτά όμως οι Πλάνινιτς, Λόντσαρ και Φριτζόν έβαλαν τέλος στα σχέδια των γηπεδούχων που βρέθηκαν με το καλημέρα σε μειονεκτική θέση.
Κορυφαίοι
για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Λόντσαρ και Φριτζόν που   σκόραραν από 16 και 15 πόντους αντίστοιχα ενώ ο Λάζαρος Παπαδόπουλος στα 11 λεπτά συμμετοχής του πέτυχε 5 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ. Από την ΤΣΣΚΑ ξεχώρισε ο Βοροντσέβιτς που σημείωσε 19 πόντους αλλά δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την νίκη με τους συμπαίκτες του.
Δεκάλεπτα: 23-20, 41-43, 54-61, 72-77

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Καζλάουσκας): Βοροντσέβιτς 19 (1), Σβεντ 13 (2), Μπετσίροβιτς 9, Γκόρντον 7 (1), Κριάπα 7 (1), Μπίκοφ 5, Χόλντεν 4, Σοκόλοφ 3, Σμόντις 3, Κάουν 2

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Λόντσαρ 16, Φριτζόν 15 (3), Χάνσεν 11 (1), Μόνια 11 (3), Πλάνινιτς 8 , Σαβρασένκο 5, Παπαδόπουλος 5 (2/5δίπ., 1/3β., 4ρ. σε 10'59''), Κελάτι 4, Λόπεθ 2