«Λυτρώθηκε» στο 90' η Λάτσιο στην χορταστική ματσάρα με την Σπέτσια

Γκολ, θέαμα και ανατροπές πρόσφεραν η Λάτσιο και η Σπέτσια, με την... μπίλια να κάθεται στους Ρωμαίους που πήραν το τρίποντο με γκολ στο 90ο λεπτό (4-3).

Η αναμέτρηση είχε καταιγιστικό ρυθμό από το πρώτο λεπτό και μόλις στο 9' η Σπέτσια άνοιξε το σκορ με τον Αμιάν. Η απάντηση της Λάτσιο ήρθε στο 33', με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιμόμπιλε.

Η Σπέτσια, όμως δύο λεπτά αργότερα ανέκτησε το προβάδισμα με υπέροχο πλασέ του Αγουδέλο, με το

2-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου, αφού στο 37' ακυρώθηκε γκολ του Βέρντε ως οφσάιντ.

Στο 54' η Λάτσιο έφερε ξανά την αναμέτρηση στα ίσα, με τον Προβεντέλ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, όμως η Σπέτσια ανέκτησε και πάλι γρήγορα το προβάδισμα, με τον Χριστόφ στο 56' να διαμορφώνει το 3-2.

Η ματσάρα, ωστόσο, είχε και συνέχεια αφού η Λάτσιο ισοφάρισε σε 3-3 στο 68' με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, για να έρθει η πλήρης ανατροπή, με τον Ατσέρμπι στο 90ο λεπτό να «λυτρώνει» τους Ρωμαίους, γράφοντας το τελικό 3-4.

Πηγή: sdna.gr