«Πεντάρα» για Μίλαν και αγκαλιά με το Europa League (vid)

Η Μίλαν είχε ένα εύκολο βράδυ απέναντι στην Μπολόνια την οποία διέλυσε με 5-1 και βρέθηκε στο +8 από την Σασουόλο για την «μάχη» του Europa League, όπου δύσκολα να χάσει την προνομιούχο θέση.

Οι «ροσονέρι» μπήκαν ορεξάτοι και προηγήθηκαν μόλις στο δέκατο λεπτό με τον Σαελεμάικερς ενώ ο Τσαλχάνογλου έκανε το 2-0 στο 24ο λεπτό, δίνοντας σαφέστατο προβάδισμα για την νίκη. Η Μπολόνια ανησύχησε προσωρινά τους γηπεδούχους όταν ο Τομιγιάσο μείωσε σε 2-1 στο 44ο λεπτό, αλλά

σύντομα ο Μπενασέρ με το πρώτο του γκολ με την Μίλαν έδιωξε το άγχος όταν στο 49ο έκανε το 3-1.

Ο Ρέμπιτς στο 57ο λεπτό, διαμόρφωσε το 4-1 και έκτοτε ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την Μίλαν να πετυχαίνει και πέμπτο γκολ με τον Καλάμπρια στο 92ο λεπτό.

Οι «ροσονέρι» είναι στην 6η θέση με 56 βαθμούς, έναν κάτω από την 5η Ρόμα και οχτώ από την 8η Σασουόλο με την 7η Νάπολι που έχει 53 βαθμούς να έχει εξασφαλίσει την συμμετοχή στην Ευρώπη μέσω του Κυπέλλου Ιταλίας, το οποίο κατέκτησε.