Ανώτερη η Κορίνθιανς

06:06 8/3/2012 - Πηγή: OnSports

Μπροστά σε 29.336 οπαδούς της, η Κορίνθιανς επιβλήθηκε της Νασιονάλ με 2-0 στο δεύτερο της παιχνίδι στο φετινό Κόπα Λιμπερταδόρες.

Οι «τιμάο» έδειξαν από την αρχή του αγώνα πως ήθελαν το πρώτο τους «τρίποντο» στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Νότιας Αμερικής. Στο 38ο λεπτό, ο Ντανίλο πήρε... ριμπάουντ που παραχώρησε ο Όσκαρ Ντοντ, τερματοφύλακας των Παραγουανών, και διαμόρφωσε το 1-0.

Ακολούθησε το

2-0 στο 67ο λεπτό από τον Χόρχε Ενρίκε. Ο 29χρονος Βραζιλιάνος επιθετικός «τρύπωσε» ανάμεσα στους αντίπαλους αμυντικούς και πρόσφερε σκορ... ασφαλείας στην Κορίνθιανς. Άλλωστε μετά το 2-0 έπεσε η απόδοση των γηπεδούχων που προσπάθησαν απλά να διαφυλάξουν το θετικό αποτέλεσμα.

Παρακάτω η βαθμολογία και το πρόγραμμα της τρίτης αγωνιστικής του έκτου ομίλου του Κόπα Λιμπερταδόρες: