Απέκλεισε την Αγγλία η Νιγηρία!

Η Νιγηρία έκανε την μεγάλη έκπληξη στην φάση των «16» του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Νέων καθώς επικράτησε με 1-0 της Αγγλίας ενώ δύσκολα πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά η Ισπανία.Σκόρερ για τους Νιγηριανούς ο Εγκμπέντι στο 52’ ενώ η Ισπανία κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Νότιας Κορέας στα πέναλτι επικρατώντας με 7-6, με τις δυο ομάδες να μην καταφέρνουν να σκοράρουν στα 120 λεπτά αγώνα.Από την άλλη, η Βραζιλία δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Σαουδική Αραβία επικρατώντας με 3-0 (46’ Ενρίκε, 69’ Σίλβα, 86’ Ντουντού) ενώ η Γαλλία δυσκολεύτηκε απέναντι στον Ισημερινό, ωστόσο το γκολ του Γκριζμάν στο 75ο λεπτό έδωσε την πρόκριση στους «τρικολόρ».Οι προημιτελικοί θα διεξαχθούν στις 13 και 14 Αυγούστου με τις αναμετρήσεις Μεξικό-Κολομβία, Πορτογαλία Αργεντινή (στις 13 του μήνα) και Βραζιλία-Ισπανία, Γαλλία-Νιγηρία.