Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ απέναντι στην Χίμκι

Η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και την Χίμκι ήταν φανερή στο κλειστό της Πυλαίας με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 71-62.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Λόντσαρ και Κουίν με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την πλευρά της ελληνικής ομάδας ξεχώρισε ο Καλαμπόκης με 18 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά τον αγώνα παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ στα πρώτα λεπτά με 6-2. Οι γηπεδούχοι

βελτίωσαν την άμυνά τους και κράτησαν τους Ρώσους στους 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Μάλιστα κατάφεραν να πάρουν ακόμα και το προβάδισμα, καθώς η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 13-11, υπέρ της ελληνικής ομάδας. Στη συνέχεια όμως τα πράγματα άλλαξαν και η άμυνα του ΠΑΟΚ κατέρρευσε. Έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν το πάνω χέρι στο παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν μια καλή διαφορά με τη λήξη του ημιχρόνου, καθώς προηγήθηκαν με 42-30.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να γυρίσει το παιχνίδι και μείωσε το σκορ, παίζοντας πολύ καλή άμυνα απέναντι στους φιλοξενούμενους. Επιθετικά, η ομάδα της Θεσσαλονίκης βασίστηκε στον Γιάννη Καλαμπόκη ο οποίος ανέβασε ρυθμούς και έφερε την ομάδα του στο -6, ωστόσο το τρίποντο του Μόνια με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου έκανε το σκορ 50-59. Ο ΠΑΟΚ έκανε μία τελευταία προσπάθεια, προκειμένου να γυρίσει τον αγώνα, αλλά η Χίμκι κράτησε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη στο κλειστό της Πυλαίας με 71-62.

Διαιτητές: Λαμόνικα - Σίλβα - Μπαουμάνις
Τα δεκάλεπτα: 13-11, 30-42, 50-59, 62-71.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 10, Στίγκερς 5, Αράπης, Γκορί 11 (1), Ντικούδης 7, Καλαμπόκης 18 (1), Γιαννακίδης 3 (1), Καλλές 3, Καλαμπάκας 5 (1), Αμπάρας, Τσακαλέρης.
ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Φριτζόν 8 (1), Βιάλτσεβ 6 (2), Λόντσαρ 20, Κουίν 19 (3), Μόνια 10 (2), Κελάτι, Μοζγκόβ 2, Πλάνινιτς 4, Νίλσεν 2.