Έκαμψε τον μαχητικό Εθνικό η Κηφισιά

Η ομάδα των βορείων προαστίων επικράτησε του Εθνικού με 3-1 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο Ζηρίνειο.

Νίκη με ανατροπή πήρε η Κηφισιά στο Ζηρίνειο, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με αντίπαλο τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Η ομάδα του Έβρου έχασε μεγάλη ευκαιρία να ξεκινήσει το ματς με 1-0 προβάδισμα, που ίσως άλλαζε τη ροή του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 16-8 στο α΄ σετ, αλλά η Κηφισιά επέστρεψε (15-18, 21-20) για να το κατακτήσει με 27-25. Παρά την ισοφάριση του Εθνικού

και την προσπάθειά του να οδηγήσει το ματς τουλάχιστον στο τάι μπρέικ, το συγκρότημα του Αρσενιάδη πήρε τους τρεις βαθμούς, με 20 πόντους από τον Μπέλο και 18 από τον Καριπίδη.

Τα σετ: 27-25, 23-25, 25-23, 25-23.

ΑΟ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Μπέλλος 20 (19/38 επ., 1 μπλοκ), Καλαϊτζίδης 8 (3/5 επ., 5 μπλοκ), Νικολάκης 5 (4 άσοι, 1 μπλοκ), Ντε Ρόκο 10 (7/15 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 43% άριστες), Εστράδα 10 (6/10 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καριπίδης 18 (18/38 επ., 57% υπ. - 51% άριστες), Ταμπουρατζής -λ 73% υπ. - 46% άριστες / Καρακίτσος 1, Μαυράκης, Δεληπρίμης 2 (2/7 επ.)

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Δαλακούρας Κ. 6 (3/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 29% άριστες), Κόβατς 11 (6/11 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Γκονζάλες 27 (20/45 επ.), Σιδηρόπουλος 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Παπάζογλου 7 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 1 άσο), Κουμεντάκης 15 (10/27 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ. - 47% άριστες), Κιρόζ -λ (41% υπ. - 24% άριστες) / Δαλακούρας Α. 2.

Παράπονα από τη διαιτησία ο Εθνικός

«Αυτή η νίκη είναι ανάσα ζωής για εμάς... Πολύ μεγάλη νίκη, παρά τα προβλήματα τραυματισμών που έχουμε και δεν μας επιτρέπουν να κάνουμε και καλή προπόνηση ενώ μας προέκυψαν και προβλήματα με τις απεργίες στα δημοτικά γήπεδα», είπε ανακουφισμένος ο προπονητής της Κηφισιάς, Κώστας Αρσενιάδης.

Ο Γιάννης Ανδρεάδης εξέφρασε τα παράπονά του για τη διαιτησία του Γεωργουλέα: «Το 0-3 έγινε 3-1... Πρώτη φορά έχω δει τον κ. Γεωργουλέα σε τόσο άσχημη μέρα κι έκανε πολλά λάθη εις βάρος μας, αλλά κι εμείς πληρώσαμε την ανατροπή στο πρώτο σετ. Είχαμε προβλήματα στα τελειώματα των σετ, λόγω της απειρίας, αλλά συνεχίζουμε».