Ελπίζουν με Πάπα οι «φωτιές»

Ο 23χρονος διεθνής επιθετικός από την Γουατεμάλα, Μάρκο Πάπα, οδήγησε τους Σικάγο Φάιρ του Φρανκ Κλόπας σε θρίαμβο με 3-0 στην έδρα της Ρέαλ Σολτ Λέικ.Η Ρέαλ είχε δείξει ετοιμότητα ενόψει των play off με σερί πέντε νικών, αλλά αυτό ακολουθήθηκε από δύο ήττες. Απόψε έμειναν πίσω στο σκορ έπειτα από εντυπωσιακό γκολ του Πάπα στο ένατο λεπτό, ενώ μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Κάιλ Μπέκερμαν αποβλήθηκε, οπότε η ομάδα του Σολτ Λέικ έμεινε με δέκα παίκτες.Σαν
να μην έφθαναν αυτά, στο 34ο λεπτό ο νεαρός στράικερ εκτέλεσε για δεύτερη φορά. Ο Πάπα σκόραρε και στο 75ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα και ολοκληρώνοντας χατ τρικ!Οι «φωτιές» βρέθηκαν στους 36 βαθμούς και διατηρούν ακόμα ελπίδες για μία θέση στα play off. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι έμειναν στους 51.Ρέαλ Σολτ Λέικ: Ριμάντο, Ράσελ (46’ Σούλερ), Βίνγκερτ (60’ Μοράλες), Ολάβε, Μπόρτσερς, Μπέκερμαν, Ουίλιαμς, Τζόνσον, Τζιλ (15’ Αλβάρεζ), Εσπιντόλα, Σαμπόριο.Σικάγο Φάιρ: Τζόνσον, Μίκουλιτς (70’ Ανιμπάμπα), Γκάργκαν (78’ Βιδέιρα), Γκιμπς, Σεγκάρες, Ποζ, Νιάρκο (81’ Νιάρκο), Πάρντο, Πάπα, Παλαντίνι, Οντούρο.