Έμειναν στην πρώτη θέση οι Ρέιντζερς

05:21 6/1/2012 - Πηγή: OnSports

Έστω και στην παράταση, οι Νιου Γιορκ Ρέιντζερς επιβλήθηκαν των Φλόριντα Πάνθερς με 3-2 και έμειναν στην πρώτη θέση της ανατολικής περιφέρειας του NHL.

Μάλιστα, οι Νεοϋορκέζοι έφθασαν στους 54 βαθμούς και βρέθηκαν στην πρώτη θέση της συνολικής κατάταξης της λίγκας ξεπερνώντας τους 53 των Βανκούβερ Κανάκς και Μπόστον Μπρούινς. Απόψε την διαφορά την έκανε ο Marian Gaborik.

Ο 29χρονος Τσέχος συμπλήρωσε 23 γκολ στην παράταση, η οποία ακολούθησε

του 2-2 του 60λεπτου. Στην συνέχεια αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης, κάτι που δικαιούταν με βάση την συνολική του εμφάνιση.

Στην πρώτη περίοδο, ο Anton Stralman είχε ισοφαρίσει το γκολ του Marcel Gol των «πανθήρων», ενώ στην τρίτη οι ρόλοι αντιστράφηκαν, αφού οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» στο τέρμα του Ryan Callahan με τον Mike Santorelli.

Πέρα από τους 54 βαθμούς των Ρέιντζερς, οι Πάνθερς συμπλήρωσαν 48. Έτσι έμειναν στην τρίτη θέση της Ανατολής, τέσσερις βαθμούς μπροστά από τους ανταγωνιστές τους στην South East, Ουάσινγκτον Κάπιτολς.