«Έσπασε» την παράδοση η Νάπολι

23:46 8/1/2012 - Πηγή: OnSports

Ύστερα από έξι συνεχόμενες ήττες στο «Ρέντζο Μπαρμπέρα» η Νάπολι κατάφερε να επικρατήσει 3-1 της Παλέρμο.

Σε επαφή με τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας παρέμεινε η Νάπολι η οποία για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση και πέρασε νικηφόρα με επιβλητικό 3-1 από το «Ρέντζο Μπαρμπέρα» και την έδρα της Παλέρμο.

Ο Πάντεφ στο 35’ με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ για τους «παρτενοπέι», με την Παλέρμο να πετυχαίνει το γκολ

στο 43’ το οποίο ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με τον ίδιο ρυθμό και με φανταστικό τέρμα του Καβάνι στο 54’ έκαναν το 2-0.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 58’ ο Πάντεφ είχε δοκάρι για να «καθαρίσει» το παιχνίδι, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ήρθε ο Χάμσικ να κάνει το 3-0.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Μίκολι στο 89’ ο οποίος με πολύ ωραία γυριστή κεφαλιά πέτυχε το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους.

ΠΑΛΕΡΜΟ: Μπενούσι, Μιλάνοβιτς, Σιλβέστρε, Τσετό, Μπαλτσαρέτι, Μιλιάτσιο, Ντελα Ρόκα (46’ Άκουα), Μπαρέτο, Βάσκεθ (46’ Άλβαρεζ), Μίκολι, Μπουντάν (68’ Μεχμέντι).
ΝΑΠΟΛΙ: Ντε Σάνκτις, Καμπανιάρο, Καναβάρο, Αρόνικα, Μάτζιο, Ινλέρ, Γκαργκάνο (71’ Ντζεμαΐλί), Ντοσένα, Χάμσικ (77’ Ζουνίγκα), Πάντεφ (82’ Τσάβεζ), Καβάνι.