«Έσπασε το ρόδι» η Ρέιντζερς

Το πρώτο τρίποντο στη φετινή Scottish Premier League, κατέκτησε η Ρέιντζερς, επικρατώντας εκτός έδρας της Σεντ Τζόνστον με 2-0.Μετά την «γκέλα» της πρώτης αγωνιστικής κόντρα στη Χαρτς στο «Άιμπροξ» (1-1), οι προτεστάντες με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νέισμιθ δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους γηπεδούχους φθάνοντας στη νίκη πιο εύκολα από ό,τι μαρτυρά το τελικό αποτέλεσμα.Το σκορ για την ομάδα του Άλι ΜακΚόιστ άνοιξε στο 31’ με κεφαλιά από την καρδιά της άμυνας ο Στίβεν Νέισμιθ (μετά από εκτέλεση φάουλ), για να γίνει ο ίδιος από εκτελεστής, δημιουργός πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.Ο Νίκιτσα Γέλαβιτς εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την εξαιρετική πάσα του Σκωτσέζου επιθετικού και με σουτ μέσα από την περιοχή, δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το τελικό 2-0.{youtube}QH2b--XVq48{/youtube}