Έβδομος ο Γκολομέεβ, ένατη η Δράκου στο Παρίσι

22:47 7/7/2012 - Πηγή: OnSports

Την έβδομη θέση στον τελικό των 50μ. ελεύθερο στο «ανοιχτό» γαλλικό πρωτάθλημα κολύμβησης στο Παρίσι, κατέλαβε ο Κρίστιαν Γκολομέεβ.

Ο κολυμβητής του Εθνικού Πειραιώς σημείωσε επίδοση 22.50 στον πρώτο τελικό του αγωνίσματος, με την πρώτη θέση να καταλήγει στον Αυστραλό Μάθιου Τάργκετ με 22.14.

Στο μεταξύ, η Νόρα Δράκου κατέκτησε την πρώτη θέση στον Β΄ τελικό των 100μ. ελεύθερο, καλύπτοντας την απόσταση σε 56.13. Επίδοση που της χάρισε την 9η θέση μεταξύ των αθλητριών που «έπεσαν» στο αγώνισμα.

«Έχουν μείνει τρεις εβδομάδες

μέχρι το Λονδίνο. Ελπίζω να βρεθώ στην καλύτερη μου κατάσταση. Φαίνεται ότι είμαι σε αρκετά καλό δρόμο», τόνισε χαρακτηριστικά η 20χρονη κολυμβήτρια του ΝΟΠ ενώ από την πλευρά του ο Γκολομέεβ, συμπλήρωσε:

«Το μόνο που με ενδιαφέρει πλέον είναι η Ολυμπιάδα. Είμαι χαρούμενος που θα πάρω μέρος σε μια τόσο μεγάλη διοργάνωση στα 100 μέτρα ελεύθερο. Οι αγώνες εδώ στο Παρίσι ήταν μια πολύ καλή εμπειρία, με τεράστιους αθλητές».