Ήρωας ο Ζιλέ για Άντερλεχτ

Τη νίκη με 3-2 απέναντι στην Γκέρμιναλ πήρε η Άντερλεχτ, με τον Ζιλέ να σκοράρει στο 88΄και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του.Για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι επικράτησε η Άντερλεχτ στο βέλγικο πρωτάθλημα μετά τη νίκη της με 3-2 απέναντι στην Γκέρμιναλ στο «Κονστάν Βάντεν Στοκ».Η αντίπαλος της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο ημίχρονο ήταν μπροστά στο
σκορ με τέρμα των Γιουχάζ (32’) και Ζιλέ (38’).Στην επανάληψη όμως δεν… μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και έτσι η Γκέρμιναλ κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με τέρματα των Ποροκάρα και Λοσάδα στο 65’ και 70’ αντίστοιχα.Στο αμέσως επόμενο λεπτό όμως ο σκόρερ της ισοφάρισης αποβλήθηκε και έτσι η Άντερλεχτ πίεσε, με τον Ζιλέ με το δεύτερό του τέρμα να λυτρώνει τους «μοβ» στο 88’.ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Πρότο, Ντεσάχτ (76’ Βάργκας), Γιουχάζ, Κουγιάτ, Οντόι, Κλιεστάν, Μπίλια, Ζιλέ, Σουάρεζ, Μάτος (93’ Βασιλέφσκι), Ντε Σούτερ (68’ Μποκανί)ΓΚΕΡΜΙΝΑΛ: Στίνεν, Φαν ντερ Χέιντεν, Μίκουλιτς, Καγκελμάχερ (49’ Βούιτενς), Μαλούλ, Ντε Ντέκερ, Λοσάδα, Νιονί, Φρανσουά (75’ Κούστοβιτς), Σιντιμπέ, Ποροκάρα.