Κράτησε για 250 λεπτά ο Bryzgalov των Φλάιερς

Οι Φιλαδέλφεια Φλάιερς κέρδισαν εκτός έδρας με 3-2 τους Νιου Γιορκ Άιλαντερς, με τον Ilya Bryzgalov να συμπληρώνει 249:43, χωρίς να δεχθεί γκολ.

Συγκεκριμένα, ο τερματοφύλακας των Φλάιερς τελείωσε τον αγώνα με 29 αποκρούσεις, αλλά δέχθηκε δύο γκολ στο τρίτο 20λεπτο, αφού η ομάδα του ήταν ήδη μπροστά με 3-0. Έτσι έχασε την ευκαιρία για τέταρτο διαδοχικό shutout, αλλά πρόλαβε να δημιουργήσει ρεκόρ συλλόγου, αφού η προηγούμενη

σχετική επίδοση ήταν του John Vanbiesbrouck, ο οποίος δεν είχε δεχθεί γκολ για 227:40 τον Οκτώβριο του 1999.

Οι Φλάιερς πήραν την έβδομη τους νίκη στα οκτώ τελευταία τους παιχνίδια, οπότε έμειναν δύο βαθμούς μακριά από την τέταρτη θέση της ανατολικής περιφέρειας του NHL. Σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν οι Zac Rinaldo, Claude Giroux και Scott Hartnell, ενώ οι Michael Grabner και John Tavares μείωσαν στο τρίτο 20λεπτο.

Έτσι ο σύλλογος της Φιλαδέλφειας προωθήθηκε στους 89 βαθμούς. Από την άλλη, οι «νησιώτες» έμειναν στην τελευταία θέση της Ανατολής με 67 βαθμούς και απέχουν 11 από την προνομιούχα οκτάδα.