Με εκτός έδρας γκολ η Βαλένθια

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Copa Del Rey πήρε η Βαλένθια, αν και ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της Σεβίλλης.

Το γκολ του Ρομπέρτο Σολδάδο στο 66ο λεπτό αποδείχθηκε καταλυτικό, αφού με αυτό οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν προβάδισμα στο ζήτημα των εκτός έδρας γκολ, κάτι που αποδείχθηκε τελικά καταλυτικό. Άλλωστε, οι Ανδαλουσιανοί πίεσαν στα τελευταία λεπτά, αλλά έφθασαν μέχρι το 2-1, το οποίο έδινε την

πρόκριση στις «νυχτερίδες».

Ο Ίβαν Ράκιτιτς ισοφάρισε στο 70ό λεπτό με δυνατό σουτ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Βίκτορ Ρουίζ διαμόρφωσε άθελά του το 2-1 με αυτογκόλ. Εντούτοις, η Σεβίλλη ήθελε άλλο ένα γκολ, αλλά δεν το σημείωσε και αποκλείστηκε από την συνέχεια του Κυπέλλου Ισπανίας.

Σεβίλλη: Βάρας, Ναβάρο (71' Κανουτέ), Σπάχιτς, Φάτζιο, Κασέρες, Τροχόφσκι (63' Ράκιτιτς), Νάβας, Μεντέλ, Ρέγες, Μανού (64' Περότι), Νεγκρέδο.
Βαλένθια: Ντιέγκο, Μιγκέλ, Ματιέ, Ραμί, Άλμπα, Ρουίζ, Αλμπέλδα, Φεγκουλί (82' Πάμλο), Μπανέγκα (76' Παρέχο), Σολδάδο, Ζόνας.