Με το... δεξί η Νότια Κορέα

00:10 3/9/2011 - Πηγή: OnSports
Ο τρίτος προκριματικός γύρος της ασιατικής ζώνης για το Μουντιάλ του 2014 άρχισε με την Νότια Κορέα να σημειώνει έξι γκολ.Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Άρσεναλ, Παρκ Τσι Γιανγκ έκλεψε την παράσταση στο 6-0 σε βάρος του Λίβανου, αφού πέτυχε χατ-τρικ. Από την πλευρά τους, Αυστραλία και Ιαπωνία ξεκίνησαν επίσης νικηφόρα, αλλά χρειάστηκαν γκολ στα τελευταία λεπτά για να «καθαρίσουν».Συγκεκριμένα,
η Ταϊλάνδη προηγήθηκε με 1-0, αλλά τελικά ένα γκολ του Άλεξ Μπροσκ στο 86ο λεπτό έδωσε την νίκη στους «καγκουρό». Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων άνοιξε το σκορ υπέρ της Ιαπωνίας ο αμυντικός Μάγια Γιοσίντα, αφού μέχρι εκείνο το σημείο η Βόρεια Κορέα «κράτησε» το 0-0.Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής του τρίτου προκριματικού γύρου της ασιατικής ζώνης:Πρώτος όμιλοςΙράκ-Ιορδανία 0-2Κίνα-Σιγκαπούρη 2-1Δεύτερος όμιλοςΝότια Κορέα-Λίβανος 6-0Η.Α.Ε.-Κουβέιτ 2-3Τρίτος όμιλοςΤατζικιστάν-Ουζμπεκιστάν 0-1Ιαπωνία-Βόρεια Κορέα 1-0Τέταρτος όμιλοςΑυστραλία-Ταϊλάνδη 2-1Ομάν-Σαουδική Αραβία 0-0