Με το… δεξί οι «καρχαρίες»

Οι Σαν Χοσέ Σαρκς επικράτησαν των Φίνιξ Κογιότες με 6-3 στο πρώτο φετινό παιχνίδι των δύο ομάδων.

Οι «καρχαρίες» δεν είχαν ιδιαίτερη διάθεση για… ντέρμπι και μέσα σε οκτώ λεπτά διαμόρφωσαν το 2-0 με τους Joe Pavelski και Michael Handzus. Εξίσου δυναμικά ξεκίνησαν την δεύτερη περίοδο, με τους Ryane Clowe και Andrew Desjardins να εκτοξεύουν το σκορ στο 4-0.

Αυτή την φορά, όμως, οι «λύκοι» μείωσαν με γκολ του Shane Doan σε power play, αλλά οι «καρχαρίες» σημείωσαν δύο ακόμα γκολ μέχρι το τέλος της περιόδου, με τους Pavelski και Desjardins να ζευγαρώνουν τα τέρματα τους.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι συμπλήρωσαν… πενήντα σουτ προς την αντίπαλη εστία, αλλά δέχθηκαν δύο γκολ, επειδή χαλάρωσε η αμυντική τους λειτουργία. Ωστόσο, τα γκολ των Oliver Ekman-Larsson και Shane Doan (συμπλήρωσε δύο στο ματς), απλά μετέτρεψαν το «βαρύ» 6-1 σε ένα περισσότερο… ανθρώπινο 6-3.