Νικηφόρο ποδαρικό για Παπαδόπουλο στην ΑΕΚ

Με το… δεξί ήταν το ποδαρικό του Δημήτρη Παπαδόπουλο στον πάγκο της ΑΕΚ, που επιβλήθηκε με 82-71 του ΟΦΗ.

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής της Α2, η «Ένωση» πήρε τη νίκη που τη διατηρεί σε… τροχιά κατάκτησης της 3ης θέσης, ωστόσο έχασε το Σταύρο Τουντζιαράκη που χτύπησε σοβαρά στον ώμο και διακομίστηκε στο νοσοκομείο. Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με τους Κρητικούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα

στο +1. Στην επανάληψη, όμως, το σκηνικό άλλαξε. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στην άμυνα και με τους Φώτη Βασιλόπουλο και Βαγγέλη Σκλάβο να τους οδηγούν επιθετικά μετέτρεψαν σε… περίπατο τον αγώνα, φθάνοντας με άνεση στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Διαιτητές: Σταματόπουλος, Κοτσιμπός, Ξάνθος.
Δεκάλεπτα: 24-26, 41-42, 64-53, 82-71.
ΑΕΚ (Παπαδόπουλος): Νοέας, Βασιλόπουλος 26 (1), Τζόλος 3 (1), Κούρτης 3 (1), Σιαμανδούρας 4, Μάντζαρης 16 (2), Σκλάβος 20 (2), Δέσπος 4 (8ρ.), Φαλέκας 6.
ΟΦΗ (Χουγκάζ): Τσερκιτσόγλου, Κερασοβίτης 8 (2), Λιούις 11, Ορφανός 2, Παπανικολάου, Σιζόπουλος 6, Παναγάκης 17 (2), Καραδολάμης 3 (1), Μπαλάφας 4, Τουντζιαράκης 7, Κατιάκος 13 (3).