Νταλγκλίς: «Μας έδωσε χαρά ο Τζέραρντ»

Ο προπονητής της Λίβερπουλ, Κένι Νταλγκλίς, υποδέχθηκε με μεγάλη χαρά την αγωνιστική επιστροφή του Στίβεν Τζέραρντ.Όπως είναι γνωστό, ο αρχηγός των «κόκκινων» επανέκαμψε έπειτα από εξάμηνη αγωνιστική αποχή λόγω τραυματισμού στον αγώνα εναντίον της Μπράιτον για το Λιγκ Καπ. Η ιστορική ομάδα της Αγγλίας επικράτησε με 2-1, αλλά η πρόκριση της στους «16» της διοργάνωσης επισκιάστηκε από τον Τζέραρντ, κάτι που έγινε αντιληπτό από τις δηλώσεις του Νταλγκλίς:«Όλοι θέλουμε τον αρχηγό μας πίσω. Γύρισε και μας έδωσε χαρά. Θα μεταχειριστούμε τον Στίβεν, όπως οποιονδήποτε άλλον. Δεν πρέπει να ξεχάσουμε, όσα
έχει ήδη προσφέρει, όσο προχωρούμε με αυτόν. Δεν θα φερθούμε ανεύθυνα δίνοντας του πολλά λεπτά συμμετοχής, μέχρι να οριστικοποιήσει την θετική πορεία του».Ο Τζέραρντ αγωνίστηκε στα τελευταία 15 λεπτά της παραπάνω αναμέτρησης, την οποία σχολίασε συνολικά ο έμπειρος κόουτς:«Η Λίβερπουλ έπαιξε φανταστικό ποδόσφαιρο στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο η Μπράιτον είχε περισσότερη κατοχή. Ο Πέπε (Ρέινα) πραγματοποίησε αρκετές επεμβάσεις και δεν φαινόταν πως θα δεχθεί γκολ μέχρι το πέναλτι. Αντιδράσαμε σωστά έπειτα από την ήττα (4-0 από Τότεναμ) της Κυριακής».