Ο Πάρκερ έδωσε την πρωτιά

23:50 5/9/2011 - Πηγή: OnSports
Η Γαλλία νίκησε τη Σερβία στην παράταση με 97-96 (80-80 κ.α), και τερμάτισε στην πρώτη θέση του δεύτερου ομίλου.Στο ντέρμπι του Β' ομίλου η Σερβία αντιμετώπισε τη Γαλλία και μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στην παράταση, πήραν τη νίκη- πρωτιά με 97-96. Ο Τόνι Πάρκερ ήταν για ακόμα φορά καταπληκτικός (24 πόντους), οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη. Η Σερβία άρχισε πολύ δυνατά την αναμέτρηση με τους Μίλος Τεόντοσιτς και Μάρκο
Κέσελ να είναι σε πολύ καλή βραδιά. Οι Γάλλοι, με ηγέτη τον Τόνι Πάρκερ, ισορρόπησαν το παιχνίδι και κατάφεραν να δαμάσουν τον ρυθμό που είχαν επιβάλει οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς. Οι Γάλλοι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια, για το ημίχρονο, προηγούμενοι με δύο πόντους, 43-41. Ο τρελός ρυθμός συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Το προβάδισμα των Γάλλων διευρύνθηκε στους οκτώ πόντους, 52-44, με τους Σέρβους να αντιδρούν αμέσως και με ένα 13-0, να περνάνε μπροστά, 57-52.Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό. Πήγαινε πόντο-πόντο, με τους Κέσελ από τη μία και τον Πάρκερ από την άλλη να βλέπουν το καλάθι σαν βαρέλι. Οι Σέρβοι εκμεταλλεύτηκαν το «δώρο» των Γάλλων και με δύο βολές του Κρστιτς ισοφάρισαν σε 80-80, 10'' πριν από τη λήξη του αγώνα. Στην τελευταία επίθεση ο Τόνι Πάρκερ αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση. Στην παράταση, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, αλλά το τρίποντο του Ζελαμπάλ, μετά από ασίστ του Τόνι Πάρκερ, έδωσε στη Γαλλία το προβάδισμα (91-93).Ο Κέσελ είχε αντίθετη γνώμη και με νέα τρίποντη "βόμβα" έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Ίβκοβιτς 24'' πριν το τέλος. Δύο βολές του Πάρκερ (96-97) και ένα άστοχο δίποντο του Σαβάνοβιτς έκριναν το παιχνίδι που βρήκε τη Γαλλία να κατακτάει το ροζ φύλλο αγώνα. Κορυφαίος για τους Γάλλους ο Τόνι Πάρκερ με 24 πόντους, ενώ από τη Σερβία ο Μάρκο Κέσελ ήταν συγκλονιστικός πετυχαίνοντας 25 πόντους με 7 τρίποντα! Τα δεκάλεπτα: 25-24, 41-43, 64-62, 80-80, (παρ. 96-97) ΣΕΡΒΙΑ (Ιβκοβιτς): Τεόντοσιτς 11 (1), Τέπιτς 2, Ράσιτς 11 (2), Μπιέλιτσα 2, Μάρκοβιτς 3 (1), Σαβάνοβιτς 10, Κέσελ 25 (7), Κρστιτς 22, Πέροβιτς 4, Μάτσβαν 6. ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Νοά 14, Μπατούμ 18, Σέραφιν 11, Αλιμπισί, Καχούντι 4, Πάρκερ 24, Πιετρούς, Ντε Κολό, Ντιό 15, Τσικαμπού, Ζελαμπάλ 11 (1).