Πεντάρα για Κανάκς

Οι Βανκούβερ Κανάκς συνέτριψαν τους Νάσβιλ Πρέντατορς με 5-1 και ανέβηκαν στους επτά βαθμούς.

Οι φιναλίστ του περυσινού πρωταθλήματος πραγματοποίησαν την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση ειδικά στο πρώτο εικοσάλεπτο. Ο Daniel Sedin άνοιξε το σκορ στο τρίτο λεπτό, αλλά τα «αρπακτικά» ισοφάρισαν γρήγορα με τον Matt Halischuk. Ακολούθησαν γκολ των Henrik Sedin, Dale Weise και Chris Higgins, τα οποία εκτόξευσαν το σκορ στο 4-1.

Από την δεύτερη περίοδο, ο Anders Lindback αντικατέστησε τον Pekka Rinne και κράτησε το σκορ σε αυτό το επίπεδο, παρά την συνεχόμενη πίεση των Κανάκς. Εξαίρεση αποτέλεσε το πρώτο φετινό γκολ του Ryan Kesler στο τρίτο εικοσάλεπτο, το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Βανκούβερ έφερε στα ίσα τους βαθμούς με τα παιχνίδια που έχουν δώσει (7). Από την άλλη, οι Πρέντατορς έμειναν στους πέντε.