«Πεντάρα» και ανάσα για τους Σέιμπερς

Οι Μπάφαλο Σέιμπερς, με δύο γκολ του Luke Adam, κέρδισαν με 5-1 τους Ουάσινγκτον Κάπιτολς και πήραν σημαντική βαθμολογική «ανάσα».

Αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν με 25 βαθμούς τον αγώνα, ενώ είχαν χάσει το τελευταίο τους παιχνίδι. Το 5-1 έφερε τους Σέιμπερς στους 27 και «βύθισε» ακόμα περισσότερο τους Κάπιτολς, οι οποίοι συγκαταλέγονται στα φετινά φαβορί.

Με εμφανίσεις, σαν την αποψινή, όμως, δεν θα μπορέσουν να διεκδικήσουν τίτλο το 2011-12. Ο Adam, μαζί με τον Jason Pominville, διαμόρφωσαν το 2-0 στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου. Στην δεύτερη, ο Jason Chimera μείωσε με πέναλτι, αλλά απάντησε άμεσα ο Zack Kassian και η τρίτη περίοδος άρχισε με το σκορ στο 3-1.

Το δεύτερο προσωπικό γκολ του Adam και ένα shorthanded του Jochen Hecht στα τελευταία λεπτά του τρίτου εικοσάλεπτου ξεκαθάρισαν την ομάδα που θα φύγει με τη νίκη από το ρινκ.