Πέρασε εύκολα η Αιθιοπία

Η Αιθιοπία συνέτριψε με 5-0 την Σομαλία και πήρε εύκολα την πρόκριση στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Μουντιάλ για την ζώνη της Αφρικής.

Το πρώτο ματς έληξε 0-0, αλλά η Αιθιοπία ήταν ανώτερη στην ρεβάνς της Αντίς Αμπέμπα και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Από δύο γκολ, στα τελευταία τριάντα λεπτά, πέτυχαν οι Γκόντο και Κεμπέντε, ενώ ο Ουμέντ είχε ανοίξει το σκορ στο πέμπτο λεπτό.

Πλέον, η Νότια Αφρική, η Μποτσουάνα και η Κεντροαφρικανική Δημοκρατία θα αποτελέσουν τις αντιπάλους της Αιθιοπίας στον δεύτερο προκριματικό γύρο. Δείτε ΕΔΩ τα υπόλοιπα αποτελέσματα των προκριματικών και τους δέκα ομίλους της επόμενης φάσης.

Για να έχετε πλήρη πρόσβαση στις κυριότερες ειδήσεις της ημέρας και μέσα από τη σελίδα σας στο Facebook, κάντε LIKE στο Onsports πατώντας ΕΔΩ.