Πρώτο βήμα για Ουνιβερσιδάδ

Η Βάσκο Ντα Γκάμα παραχώρησε ισοπαλία με 1-1 στην έδρα της Ουνιβερσιδάδ στον πρώτο ημιτελικό του Copa Sudamericana μεταξύ των δύο ομάδων.

Μπορεί οι Βραζιλιάνοι να διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα, πριν ταξιδέψουν στην Χιλή. Ο Μπερνάρντο άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό, ενώ τρία λεπτά νωρίτερα ο Έλτον είχε σημαδέψει το δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Ενώ ο Εντουάρντο Βάργκας έχανε την μία ευκαιρία πίσω από την άλλη, ο Οσβάλντο Γκονζάλεζ, με κεφαλιά, ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 1-1. Ο Μαρσέλο Ντιάζ είχε την ασίστ στο 1-1 από εκτέλεση φάουλ.

Αυτό το αποτέλεσμα ευνοεί σαφέστατα την Ουνιβερσιδάδ. Ωστόσο, τα πάντα θα κριθούν στον επαναληπτικό της της 30ης Νοεμβρίου. Αύριο (ξημερώματα 24/11) θα διεξαχθεί το Ντεπορτίβα Κίτο-Βελέζ Σάρσφιλντ, ο οποίος είναι ο άλλος ημιτελικός.