Πρώτος βαθμός για Ίμπακτ

Μπροστά σε... 58,912 θεατές, οι Μόντρεαλ Ίμπακτ έφεραν 1-1 με τους Σικάγο Φάιρ και πήραν τον πρώτο τους βαθμό στο MLS.

H νεοφώτιστη ομάδα έδωσε το πρώτο της αγώνα στο Μόντρεαλ στο πλαίσιο του MLS. Το 1981, 58,542 θεατές παρακολούθησαν ματς των τότε Μόντρεαλ Μάνικ, αλλά 21 χρόνια αργότερο καταρρίφθηκε το ρεκόρ προσέλευσης για ποδοσφαιρικό αγώνα στην καναδική πόλη. Οι 60,342 θεατές που είχαν δει από κοντά αναμέτρηση των Βανκούβερ Ουάιτκαπς παραμένει το σχετικό ρεκόρ για τον

Καναδά.

Στο 56ο λεπτό, ο Ντέιβιντ Αρνάουντ άνοιξε το σκορ υπέρ των Ίμπακτ. Το πρώτο γκολ στην ιστορία των Ίμπακτ στο βορειοαμερικανική λίγκα προκάλεσε... πανικό στις εξέδρες. Εντούτοις, ο Ντομινίκ Οντούρο ισοφάρισε στο 71ο λεπτό και «πάγωσε» τον κόσμο.

Ύστερα από δύο αγώνες, οι Ίμπακτ έχουν έναν βαθμό. Την ίδια συγκομιδή έχουν οι Φάιρ, αλλά ο σύλλογος της «πόλης των ανέμων» ντεμπούταρε για το φετινό πρωτάθλημα.